Mazie ērgļi Latvijā

Saglabāt
Dalīties

Dokumentāla filma, Latvijas filma

Par raidījumu

Latvijas Dabas fonds un mākslas fonds RUCKA ir laiduši klajā jaunu dokumentālu dabas filmu “Mazie ērgļi Latvijā”. Filmas režisors un operators ir Māris Maskalāns, un tā vēsta par Latvijai īpašo putnu – mazo ērgli. Latvijā mājo viena piektā daļa pasaules mazo ērgļu populācijas, līdz ar to esam ļoti nozīmīga valsts mazā ērgļa kā sugas saglabāšanā visas pasaules mērogā. Filma tapusi ES LIFE programmas projekta “Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā” ietvaros.

Mazais ērglis ir plēsīgais putns, kuru vasarās Latvijas laukos var redzēt, planējam virs koku galiem un pļavām vai sēžam uz siena ruļļa, nolūkojot medījumu. Šobrīd Latvijā mājo viena piektā daļa pasaules un gandrīz puse no Eiropas Savienības mazo ērgļu populācijas, kamēr citviet Eiropā šis putns ir jau gandrīz izzudis intensīvās lauksaimniecības un mežsaimniecības dēļ.

Filma vēsta par mazo ērgļu dzīvi, parādot putna dzīves ciklu, taču tas arī ir stāsts par dabas procesiem plašākā skatījumā. Mazo ērgļu ilgtspējīgai pastāvēšanai nepieciešamajās dzīvotnēs – vecos mežos ar lieliem kokiem, pļavās un ganībās mājo ļoti liela dabas daudzveidība, tāpēc, atjaunojot mazajam ērglim piemērotas dzīvotnes, tiek saglabāta arī ekosistēmas daudzveidība kopumā. Filma parāda dzīvotņu atjaunošanas procesus Kujas dabas parkā un Grīvu salā Lubānā, iezīmē mazajam ērglim draudzīgas saimniekošanas iespējas. Tāpat filmas autori vairākas sezonas sekojuši līdzi projekta vadītāja, ornitologa Jāņa Ķuzes darbam, apsekojot mazo ērgļu ligzdas un strādājot pie to aizsardzības nodrošināšanas.