Citādi Dziesmu svētki. Kurzeme

Saglabāt
Dalīties

Raidījums

2021

Par raidījumu

Šogad tradicionālie Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiek neierastā laikā un formātā. Aicinām noskatīties dokumentālo stāstu cikla "Citādi Dziesmu svētki" ceturto sēriju, kas stāsta par svētku dalībniekiem Kurzemes pusē – Priekulē, Liepājā, Ēdolē, Sabilē un Engurē. Apciemojusi amatierkolektīvus Latgalē, Vidzemē un Zemgalē, Māra Sleja dodas tālāk, lai noskaidrotu, kā jūtas bērni un jaunieši Kurzemes pusē – kā viņus ietekmējis aizvadītais gads un vai Dziesmu un deju svētki ir gaidīts notikums.

Pirmais pieturas punkts ir Priekule, kur Māra satiek Priekules Mūzikas un mākslas skolas kori un tā vadītāju Agritu Hanzovsku. Viņi svētkiem gatavojušies ļoti aktīvi, veidojuši kopīgus video, jo tikai ar darbiem var noturēt kvalitātes līmeni.

Liepājas folkloras kopa "Ķocis" pārsteidz ar tautastērpu dažādību un krāšņumu. "Ķoča" vadītāja Solveiga Kūlaine mēģina kolektīvā radīt ģimenes sajūtu – tas palīdz savējos saturēt kopā. Viņa ir pārliecināta, ka Dziesmu svētki ir latviešu kultūras esence, savukārt jauniešiem šogad svētki ir katra reize, kad var sanākt kopā.

Neviens no Ēdoles deju kolektīva "Stārķēni" bērniem vēl nav piedalījies Dziesmu un deju svētkos klātienē. "Stārķēnu" vadītāja Inese Poriķe nenoliedz, ka šajos apstākļos nav viegli strādāt, bet bērni grib dejot un daļai tautas dejas ir ģimenes tradīcija.

Savukārt Sabilē ir senas teātra spēles tradīcijas. Sabiles pamatskolas bērnu leļļu teātra audzēkņi ne tikai spēlē, bet paši arī izgatavo savas lelles. Teātra vadītāja Sarmīte Jurjaka saka, ka skolotāji šajā laikā ir palikuši kustīgāki un elastīgāki. Viņa mājsēdes laikā nodarbības rīkoja tiešsaistē, lai bērni varētu turpināt apmainīties ar pieredzi un zīmējumiem. Attālinātas mācības gan mazie sabilieši negribētu turpināt, jo bijušas gan problēmas ar interneta vīrusu, gan šādi grūtāk izprast uzdoto.

Engures Mūzikas skolas koklētāju ansamblī spēlē sešas mūzikas skolu absolventes, kas paralēli studijām atrod laiku reizi nedēļā kopīgi uzspēlēt. Gita Andersone, ansambļa vadītāja ar rokām izšuvusi 70 000 krustiņu meiteņu Rendas tautastērpu kreklu apkaklītes, lai tie būtu kā īsti. Ansamblis bijis svarīgi arī saglabāt un uzturēt mēģinājumu tradīciju kaut attālinātā formātā, neskatoties uz sliktāku skaņas kvalitāti un citu spēlētāju trūkumu blakus.