Timrots testē Latvijā ražotu sauszemes militāro dronu. Ātruma cilts S08E14
17. aprīlis, 2025
Par raidījumuPauls Timrots pēta NATRIX bezpilota sauszemes platformu, kas Latvijā izstrādāta militārām vajadzībām un testēta Ukrainas kara apstākļos.
NATRIX platforma jeb drons, kas brauc pa sauszemi, radīts Latvijā. Tas ir vadāms attālināti un kā bāze aprīkojams ar dažādām kaujā nepieciešamajām lietām – ieroču sistēmām, atmīnēšanas un mīnēšanas iekārtām.
Kā Paulam stāsta Kristaps Puķe, NATRIX valdes priekšsēdētājs, šī iekārta dodas turp, kur cilvēkam doties ir bīstami. Ideja par šādu platformu radusies Kristapam kopā ar NATRIX platformas izgudrotāju Gati Vectirānu un inženieri Mārci Zariņu. Paralēli pieredzei militārajā industrijā abi ir aktīvi zemessargi, tāpēc viņu mācībās gūtās zināšanas ļāva definēt ierīci, kas nepieciešama kaujas uzdevumu pildīšanai. Sadarbībā ar Ukrainas karavīriem NATRIX platforma tiek testēta kaujas apstākļos un pilnveidota pēc reālās nepieciešamības, jo tās galvenais uzdevums ir atvieglot karavīru jau tā sarežģīto dzīvi.
Katrai platformas detaļai ir sava funkcija, bet tās vadīšanas stils ir atbilstošs Ukrainas kolēģu praksei. Ierīcei ir arī kruīza kontrole un dažādas kameras, bet interfeiss būvēts tā, lai atbalstītu dažādus eksperimentus. Ierīces maksimālais ātrums ir 20 km/h, jo tā radīta, lai savus uzdevumus paveiktu klusi un efektīvi. Paulam ir iespēja pašam izmēģināt sauszemes drona vadību, un viņš atzīst, ka robustais aparāts iet droši un spēj viegli tikt galā ar celmiem un citiem izaicinājumiem.
Visefektīvāk NATRIX platforma darbojas kopā ar lidojošu dronu, tāpēc būtiska komponente ir sakari. NATRIX kopā ar LMT jau veiksmīgi testējuši sauszemes drona darbību militārajā 5G tīklā, un tas darbojas, arī izmantojot militāro radio un WiFi tīklu atkarībā no lietotāja vajadzībām.
Kāpēc Latvijas inženieriem ir vērts tieši šobrīd meklēt darbu NATRIX komandā, un kā šīs iekārtas tiks izmantotas civilajā sektorā pēc kara, noskaidrosim jaunajā raidījuma sērijā.