Latvijā top pirmais pašmāju militārais apvidus auto. Ātruma cilts S05E43

Saglabāt
Dalīties

Motoru sports

24. novembris, 2022

Par raidījumu

Ideja par militārā apvidus auto radīšanu "VR Cars" valdes priekšsēdētājam Ali Jansonam atnāca pirms astoņiem gadiem, un iedomu automobilis tapa lēnā garā. Auto tapšanā palīdzēja Ali Zemessardzē gūtās zināšanas par militārajām vajadzībām. Industrijai sadarbojoties ar NBS speciālistiem, tapis pirmais prototips. 

 

Galvenais uzdevums bijis radīt funkcionālu spēkratu karavīru vajadzībām, no kura var ērti izkāpt un arī iekāpt, tāpat tam jāatbilst mūsu reģiona ģeogrāfiskajai specifikai. Būtiska prasība bijusi arī vienkāršas konstrukcijas, ko ērti un ātri var salabot, kā arī pārveidot atbilstoši armijas vajadzībām. 

 

NBS štāba virsseržants Aivars Ronis ar lielu godu pirmo Latvijā radīto militāro auto vadījis 18. novembra parādē un atzīst, ka operatīvie dienesti tam atradīs pielietojumu, tāpat par šādu mašīnu interesi jau izrādījuši amerikāņi. Vēl gatavāks projekts tiks demonstrēts arī NATO un mūsu sabiedrotajiem. 

 

Autobūves process sākās ar projektēšanu, nākamais solis bijis izgatavot rāmi. "FOX" dizainers Edijs Ļaksa strādājis pie rāmja "apģērbšanas", kas bijis izaicinošs process, jo šķautnes nedaudz apgrūtinājušas proporciju ieturēšanu, lai panāktu harmonisku dizainu un detaļu savietojamību. Savukārt "FOX" inženieris Klāvs Linde atklāj, ka problēma bijusi arī milzīgā auto grīda, kas jāiedabū spēkratā, sadalot pēc iespējas mazākās detaļās. Testi veikti ar 3D printēšanas palīdzību, kas krietni ietaupa līdzekļus, un rezultātā auto grīda ir sadalīta divās daļās. 

 

Mārtiņš Dzenītis, "Baltic Motorsport Promotion" valdes priekšsēdētājs, stāsta, ka sarežģīts process bijis arī motoru iepirkums, bet tā rezultātā noslēgts līgums ar "Ford" rūpnīcu par 50–100 motoru iegādi, kas vairumam ražotāju nav bijis interesants apjoms. 

 

Lai arī braucienā ar "FOX" pa meža stigu Pauls Timrots ir sabijies vairāk nekā jebkurā citā auto, viņš atzīst, ka militārajam spēkratam ir limuzīna gaita un ar to noteikti var gan pirmais ierasties karā, gan arī pirmais aizlaisties. 

 

Kā autosporta mašīnu ražotāju pieredze palīdz izgatavot armijas spēkratu un kā "FOX" var konkurēt ar 50 gadus senu militāro tehniku, noskaidrosim jaunajā raidījuma sērijā.  

Tev varētu patikt