Dumpja auto, ar ko ASV latvieši par neatkarību cīnījās. Ātruma cilts S05E20

Saglabāt
Dalīties

Motoru sports

16. jūnijs, 2022

Par raidījumu

Dzelzceļa muzejā apskatāmajā izstādē ir unikālas laikmeta liecības, kas Latvijas iedzīvotājiem palīdzēs izprast, kā trimdas latvieši otrpus okeānam cīnījās un atbalstīja mūsu valsti ceļā uz neatkarību. 

 

Viens no tautiešu politiskā aktīvisma simboliem ir Jura Bļodnieka Plymouth Valiant spēkrats – apkrāsots ar pretpadomju saukļiem, apdauzīts un lepni nesis protesta ziņojumus 15 gadu garumā. 

 

Juris šo auto modeli izvēlējies, jo tas bijis lēts un izturīgs, un laika gaitā no vienkārša braucamrīka tas kļuvis par pretpadomju protesta mašīnu. Lai arī tā ir sakritība, ka pārliekot burtus, no Valiant var izveidot Latvietis, šo auto un stāstu par Latvijas okupāciju skaidri zinājusi lielākā daļa Ņūdžersijas policistu. Auto bijis daļa no ASV latviešu drosmīgajām protesta akcijām, kas pievērsa pasaules un mediju uzmanību Latvijai.

 

Uldis Dimiševskis, muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" izpilddirektors ar prieku stāsta, ka muzejs devies ekspedīcijā uz ASV, lai apskatītu auto un rezultātā Juris to atdāvinājis, lai arī viņam pašam tā ir liela emocionāla vērtība. 

 

Kā latvieši uzturēja savu garu trimdā un kāpēc mašīna ir viens no efektīvākajiem protesta formātiem, noskaidrosim jaunajā raidījuma sērijā.

Tev varētu patikt