Motosporta leģenda Rūta Smertjeva aktīva arī 84 gados. Ātruma cilts S05E08

Saglabāt
Dalīties

Motoru sports

24. marts, 2022

Par raidījumu

Rūta Smertjeva pie motocikla stūres piesēdās pirms 69 gadiem, 15 gadu vecumā un no pirmā momenta bija skaidrs, ka par to nekā labāka pasaulē nav. Lai tiktu pie moča tiesībām, viņa izprasīja atļauju strādāt finiera rūpnīcā, slepeni atlikta nopelnīto un izgāja moto kursus. Tiesības topošā Rūta nolika ar pirmo reizi, iestājās motoklubā un pirmajā rudenī mājās pārnesa diplomu par uzvaru  iesācēju motokrosa sacīkstēs, ko uzdeva par krosa skrējienu, lai mamma nesatrauktos. 

 

Motoklubā bija īstā dzīve un tur Rūtu pieņēma kā līdzvērtīgu, ļāva pašai darboties, skrūvēt un izjaukt motorus. Motoklubā redzētais iedvesmoja pēc vidusskolas izmācīties par virpotāju un gadu nostrādāt šajā profesijā, lai varētu arī slepeni cehā izvirpot cilindrus un galvas. Kad Rūta jau bija sporta meistare, viņa dibināja moto sekciju institūtā, kur vienlaikus bija gan trenere, gan mehāniķe un aktīvi iesaistījās arī Biķernieku trases tapšanā. 

Vēlāk viņa nonāca rūpnīcā "Sarkanā zvaigzne", kur konstruēja mopēdus un motociklus, tostarp zīmēja arī "RĪGA-4" kopskatu. Rūtas Smertjevas lielākais lepnums – viņa piedalījusies visos tā laika trases rekordos un čempionu titulos ar konstruēšanu, atslēdznieka darbu un ar saviem precīzajiem laika mērījumiem. Savukārt grūtākais tolaik bijis visu sabalansēt kā trīs bērnu mammai. Bērni uzauguši sacīkstēs un boksos, kas bijis aizraujošs piedzīvojums un, iespējams, licis pašiem kļūt par ātruma cienītājiem. 

 

Pēdējo reizi Rūta sacīkstēs startējusi deviņdesmito gadu otrajā pusē, vienlaikus ar dēlu. Tagad viņa adrenalīnu gūst slēpojot, 70 gadu vecumā izmācījusies par slēpošanas instruktori, kas esot bijis visu laiku grūtākais eksāmens. Vēl moto dāma brauc ar SUP, lido Aerodium  vēja tunelī, brauc ar velosipēdu un 70 gadu vecumā pieveikusi skrituļošanas maratonu. Kur ņemt aizrautību ķert adrenalīnu jebkurā vecumā, noskaidrosim jaunajā raidījuma sērijā!

Tev varētu patikt